Wednesday 9 November 2022

Far Far Kréol

See tüdrukute grupp, kellega la Roche Écrite'i otsas käisime, korraldab pea iganädalaselt kokkusaamisi kellegi juures või restoraniõhtuid. Nädala sees on sinna jõudmine aga minu jaoks ilmvõimatu, sest bussid lõpetavad sõitmise umbes kl 20 ning järgmiseks päevaks on kuidagi vaja tööle ka jõuda. (Lisaks, keset nädalat 4h seigelda, et paar tundi õhtust süüa... peab ikka tahtmist olema.) Seega ei ole mina nendele õhtusöökidele kunagi jõudnud, küll aga leppisime kokku, et ühel päeval leiame mingi koha saare põhjaosas, nii et mina saaksin ka liituda. 

Léa leidis sellise ürituse nagu Far Far Kréol, mis toimub Sainte-Suzanne'is ning seega sobis meile hästi. See toimus laupäeval ning esialgu oli plaan, et mõned tüdrukud tulevad  juba reede õhtul põhjapoole ning läheme telkima. Kutsusin aga, et äkki tulevad hoopis mulle külla ja läheme koos lauamänge mängima, sest kottpimedas telki üles panna lihtsalt selleks, et seal öösel külmetada (eriti arvestades, et telkimisvarustuse oleks pidanud kokku laenama) ei tundunud väga mõistlik.

Lõpuks muidugi lauamänge ei mänginud (nagu ma kahtlustasingi), aga tegime Léa, Dorine'i ja Laetitiaga minu juures mingit baklažaani-tomati-mozzarella ahjurooga ja oli lõbus ja tore. Mul oli tol hetkel hirmus sipelgauputus ja kuigi nad on musta värvi, hammustavad nad päris kõvasti.

Far Far Kréoli eestvedajaks on Jacky, kes on ise kohalik ning tunneb hästi kohalikku kööki. Ta on kreooli toitude kokkamise töötube teinud juba viimased 9 aastat, 4-5 päeva nädalas, ning on tuntud nii kohalike kui turistide seas. Päev algab sellega, et minnakse kohalikule turule, kus ta seletab igasugu viljade kohalikke nimesid, eripärasid, kokkamisviisi jpm, annab katsuda ja maitsta ning vastab küsimustele. Olenevalt nädalapäevast toimub see erinevatel turgudel (teisipäeviti Sainte-Suzanne, kolmapäeviti ja pühapäeviti Chaudron, reedeti Sainte-André ja laupäeviti Sainte-Marie: parimad ja odavaimad turud ei ole püsiturud). Meie läksime Sainte-Marie' turule. Tore osa oli see, et tal ei olnud toidud ette valmis mõeldud, vaid ta küsis turul pidevalt tagasisidet - kas see sobiks? Kas äkki võtame ka neid puuvilju, nad tunduvad ilusad? jne. Osalejaid oli kusagil 30-40 vahel, meie väga palju teistega ei suhelnud, sest meid endidki oli juba nii palju.




Kui kõik materjalid šopatud, sõitsime majja kohale. Tegemist on üsna tüüpilise kaz kréol'iga ehk kreooli majaga, me ei jõudnudki ühisele arvamusele, kas Jacky ja ta naine ise elavad ka seal või mitte. Mina arvan, et mitte.

Traditsiooniline kreooli köök - kokatakse elaval tulel suurte pottide sees. Aastakümnete kaupa tulel kütjal tekib kopsuhaigusi, mida meie juures näeme üldiselt vaid suitsetajatel.

Rumm on teadagi troopikamaade suur armastus ning Réunionil on lausa ebamõistlikult palju suhkruroovälju. Rhum arrangé ehk maitserummid (?) on siin väga tavaline ja armastatud aperitiiv: rummi sisse jäetakse kuudeks või aastateks seisma erinevad maitseained, köögi- ja puuviljad või midagi veel kahtlasemat. Oma kokandustöötoa lõpus saime maitsta väga paljusid erinevaid rumme ja need on tõesti imehead! Oleks seal ainult vähem alkoholi sees, saaks rohkem juua :D

Ja veel terve hunnik rumme

Üks kõige hinnatumaid rhum arrangé'sid, Faham on orhidee, mille korjamine loodusest on keelatud ja seega on see üsna haruldane, aga see oli imeheaaaa.

Natuke, ee, huvitavamaid maitseid ka

Jacky näitab, kuidas suhkruroost mahla välja pressida

Ja Dodo proovib ise ka järele

Achard on Réunionil üsna populaarne toit, mis valmib kiiresti ja säilib kaua. Selleks ostsime turult juba valmis tehtud segu kapsastest ja porganditest (aga tehakse ka mango, papaia vms puuviljadega).
1. Sega purustatud küüslauk ja ingver 2:1 suhtega
2. Lisa sool, köömned, sinepit poole vähem kui köömneid
3. Pane see segu pannile. Lisa köögiviljasegu. sega kiirelt
4. Lisa äädikat
5. Valmis! Kauaks pannile ei jää, see peaks tulema sellise kauasäiliva salati moodi

Suupistelaud verikäki, achard'i ja dakatine'iga. Rougail dakatine on vähem või rohkem vürtsikas maapähklivõist (=dakatine) ja tomatitest tehtud määre, mida saab süüa saiaga või segada toiduga, minu lemmik rougail!
1. Keeda tomatid ja purusta mikseris
2. Lisa maapähklivõi, küüslauk ja sool
3. Soovi korral lisa vürtsi

Üks, mida kreooli inimesed väga armastavad, on samoussad ja nemid, nii et tegime ka neid. Samoussad on kolmnurgakujulised frititud suupisted, kus võib sees olla ükskõik mida - minu lemmikud on juustu või kanaga. Nemid on natuke suuremad rullid (pm nagu kevadrullid) ja sinna läheb tavaliselt sisse mingi köögiviljasegu - meie panime koriandrit, porgandit, rohelist sibulat, kapsast, seeni, austrikastet, sojakastet, maisitärklist ja mune

Samoussad enne frittimist

Need nemid olid imeeeheaaad

 
Relevé de brèdes (mingid suvalised rohelised asjad panni pealt läbi lastud - need siin olid vist mingit sorti võilillelehed, nad olid kibedad ja mulle väga ei meeldinud), seasõrg (polnud ka lemmik), poulet massalé (ehk massalé-maitseainetega kana), rougail mangue (rohelistest mangodest tehtud vürtsikas asi, mida toidu kõrvale panna), vindaye de thon (vindaye on nagu achard, aga seal on lisaks taimedele ka kala) ning kunagi ei pääse kreooli toitude puhul riisist ja mingit sorti kaunviljadest.

Huvitav oli õppida, mis vahe on cari (tomati baasil tehtud kaste, milles kasutatakse töötlemata liha, mida küpsetatakse vees) ning rougail (kasutatakse töödeldud liha, nt vorsti või šnitslit või siis konservikala, keedetakse tomatikastme sees, alati vürtsikas). Rougail'ks nimetatakse ka igasuguseid vürtsikaid salsasid, salateid, kastmeid, mida toidu kõrvale võetakse, võtmesõna on ikka ja alati vürts!

Lõpetuseks banane flambée ja väga palju erinevaid rumme. Antud pildil mina proovimas ekstra-tugevat piprarummi. Kõrval Laetitia, kellel juba oli sellest paha. Teised panid vaid korraks huule vastu ja öökisid, meie mõlemad aga reaalselt neelasime ka tillukese koguse alla ning see kõik kõrvetas ja ajas öökima ja oli õudne, aga no mis sa teed, inimene peab ikka ise kõik lollused järele proovima


No comments:

Post a Comment